Witamy Serdecznie na Forum  Wsparcie_Poprzez_Rozmowe Witamy Serdecznie na Forum Wsparcie_Poprzez_Rozmowe
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Maj 28, 2018, 10:02:37


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Epidemiologia schizofrenii  (Przeczytany 614 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Zła_Kobieta
Moderator
Ekspert
*****
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 218Zobacz profil
« : Kwiecień 05, 2011, 09:13:35 »

Oto podstawowe dane epidemiologiczne dotyczące tej choroby:

Zapadalność - w ostatnim półwieczu wynosi 0.9-7 nowych przypadków na 10000 na rok.

Ryzyko zachorowania jest podobne w krajach różniących się pod względem etnicznym i geograficznym i policzone na okres całego życia wynosi ok. 1%.

Płeć - chorują jednakowo często kobiety i mężczyźni. Przebieg choroby u kobiet częściej jest łagodniejszy niż u mężczyzn. Badania wskazują, że kobiety częściej lepiej funkcjonują tak przed chorobą jak i po jej ujawnieniu. U kobiet częściej dochodzi do remisji a w razie leczenia w szpitalu pobyty są krótsze.

Wiek zachorowania - mężczyźni częściej zaczynają chorować w wieku 15-24 lat a szczyt zachorowań przypada na okres między 20 a 24 r.ż. U kobiet występuję natomiast jeden wzrost zachorowań ok. 20 r. ż. a kolejny po 35 r. ż. Choroba bardzo rzadko ujawnia się przed 15 r.ż., natomiast względnie dużo zachorowań (ok. 15%) pojawia się w wieku powyżej 45 r.

Schizofrenia a rasa i narodowość - nie stwierdzono żadnych zależności od czynników etnicznych. Stan cywilny. Choroba częściej występuje u osób stanu wolnego.

Pozycja ekonomiczna. Chorzy częściej należą do słabiej usytuowanych grup społecznych. Gorszy status może być skutkiem choroby (teoria selekcji społecznej, teoria „dryftu”), ale też okolicznością przyczyniającą się do jej wystąpienia przez związany z nią zwiększony stres życiowy (teoria przyczyn społecznych, teoria „hodowli”).

Schizofrenia a współczesny rozwój cywilizacyjny. W badaniach WHO (DOS) nie znaleziono związku między przemianami cywilizacyjnymi a częstością chorowań na schizofrenię. Zapadalność na tę chorobę jest bardzo zbliżona we wszystkich krajach świata. Zwraca uwagę jedynie lepszy przebieg i rokowanie choroby (także nieco inny obraz kliniczny) w krajach rozwijających się niż w krajach rozwiniętych.

Migracja. Istnieje szereg badań wskazujących na zwiększone ryzyko zachorowania na schizofrenię u emigrantów (badania przeprowadzone m.in. w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Walii i Holandii).

Współwystępowanie innych chorób - u osób ze schizofrenią częściej występują choroby zakaźne, choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca i nadużywanie substancji psychoaktywnych.

opr. Stanisław Porczyk, specjalista psychiatra

Na podstawie:

1. Wciórka J. Schizofrenia. W: Bilikiewicz A., Pużyński S., Rybakowski J., Wciórka J. red. Psychiatria, wyd. 1. Wrocław: Urban & Partner; 2002, tom 1, s. 213-277.

2. Tsapakis E.-M, Travis M.J.: Schizofrenia. Medycyna po Dyplomie 2008; Wydanie specjalne, luty 2008 / Supl. nr 02/08, 25.
Zapisane

Czasami nie da się tak po prostu zaszyć rany, która pozostaje w naszych sercach... tak długo, aż nie pogodzimy się z Tym, czego nie da się zmienić...
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
  Odnośnik do kalendarza  
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.036 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

bcpoland watahalupo com gangptr catters