Witamy Serdecznie na Forum  Wsparcie_Poprzez_Rozmowe Witamy Serdecznie na Forum Wsparcie_Poprzez_Rozmowe
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Maj 28, 2018, 10:02:26


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Podział narkotyków  (Przeczytany 2134 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Zła_Kobieta
Ekspert
*****
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 218Zobacz profil
« : Kwiecień 05, 2011, 10:57:39 »

Podział narkotyków na tzw. miękkie i twarde jest jedynie zwyczajowy i niezbyt słuszny. Sugeruje on, że jedne z nich są „lżejsze” od innych, co nasuwa wniosek, że są również bardziej bezpieczne. Jednak narkotyków bezpiecznych nie ma. Ten mylny przesąd, że istnieje wyraźna granica między jednorazowym zapaleniem marihuany na imprezie a zostaniem narkomanem, pokutuje zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Do podziału na narkotyki miękkie i twarde używa się kilka kryteriów. Jednym z nich jest wywoływanie uzależnienia fizycznego. Narkotykami zaliczanymi do miękkich na podstawie tego, że nie wywołują tego typu uzależnienia, są: marihuana, haszysz, grzyby halucynogenne, ekstazy oraz LSD. Jednak ci, którzy uważają, że substancje te nie uzależniają, są w błędzie. Zapominają, że oprócz zależności fizycznej, która powoduje różne objawy ze strony organizmu – takie jak bóle głowy czy nudności po odstawieniu narkotyku, istnieje jeszcze uzależnienie psychiczne – dużo groźniejsze i trudniejsze do wyleczenia.


Na podstawie tego kryterium do narkotyków twardych zalicza się: opiaty, kokainę oraz amfetaminę, gdyż wywołują one także uzależnienie fizyczne. Zarówno stopień uzależnienia się psychicznie, jak i fizycznie zależy od konkretnego organizmu, czyli nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile razy może zażyć substancję potencjalnie uzależniającą, aby było to bezpieczne i nie powodowało uzależnienia. Nie ma to żadnego związku z brakiem silnej woli, a jedynie uwarunkowaniem genetycznym osoby. Nie ma narkotyków, które nie uzależniają. Jedne robią to tylko wolniej niż inne.

Innym kryterium jest stopień szkodliwości substancji dla organizmu. Jest to podział dość niejednoznaczny i trudny do zaakceptowania. Jak ustalić granicę, czy substancja jest „dopuszczalnie” szkodliwa? A czy zmiany psychiczne, powodowane przez narkotyki, które są całkowicie niemierzalne, powinno się pominąć? Za narkotyki „mało szkodliwe” uważa się marihuanę i haszysz, a niektórzy uważają za nie także LSD, ekstazy i grzyby halucynogenne.

Czasami do podziału na narkotyki miękkie i twarde używa się kryterium pochodzenia substancji, czyli czy są pochodzenia naturalnego (miękkie), czy są wyprodukowane sztucznie (twarde). W tym podziale do miękkich narkotyków należą marihuana, haszysz i grzyby halucynogenne, a do twardych opiaty, amfetamina oraz ekstazy. Niektórzy dzielą narkotyki na te pochodzenia konopnego oraz inne. Pod tym kątem widzenia narkotyki miękkie to marihuana i haszysz, a twarde to wszystkie inne.

Dyskusja na temat narkotyków miękkich i twardych bierze się stąd, że część krajów zastanawia się nad zalegalizowaniem tzw. narkotyków miękkich. Jedynym krajem do tej pory, który zalegalizował narkotyki miękkie, jest Holandia. Owszem, można powiedzieć, że są narkotyki mniej szkodliwe od innych, ale na pewno też można powiedzieć, że nie ma narkotyków w ogóle nieszkodliwych. Można oczywiście stwierdzić, że każdy lek mniej lub bardziej szkodzi i jest to prawda, ale w tym przypadku korzyści przewyższają wady. A czy da się obiektywnie wymienić zalety używania narkotyków?
Zapisane

Czasami nie da się tak po prostu zaszyć rany, która pozostaje w naszych sercach... tak długo, aż nie pogodzimy się z Tym, czego nie da się zmienić...
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
  Odnośnik do kalendarza  
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.039 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

watahablackheart gangptr jzw catters bcpoland